Potvrzeno: Všechny české distribuční společnosti začaly schvalovat připojování malých střešních solárních elektráren do sítě

Datum: 08. 01. 2012  |  Zdroj: SolarniNovinky.cz

Podle nezávislého průzkumu mezi zástupci vybraných českých solárních společností, který naše redakce provedla minulý týden, bylo potvrzeno, že všechny distribuční společnosti začaly nyní opět posuzovat nové žádosti o připojení malých střešních solárních elektráren do 30 kilowattů.

Tento závěr potvrdil nezávisle i předseda představenstva České průmyslové fotovoltaické asociace (CZEPHO) Aleš Spáčil pro ČTK. Po téměř dvouletém stop stavu pro připojování nových elektráren to znamená, že nastal dlouho očekávaný obrat.

E.ON si pospíšil

Těsně před Vánocemi E.ON na svých stránkách (bez jakékoliv mediální publikace v masových médiích) oznamil, že dne 22. 12. 2011 byla mezi společnostmi E.ON Distribuce, a.s. a ČEPS, a.s. aktualizována smlouva o připojení distribuční soustavy k přenosové soustavě ČR.

Tímto byla uvolněna distribuční kapacita pro uzavírání nových smluv o připojení výroben FVE a VTE k její distribuční soustavě. Avšak nadále platí, že společnost E.ON Distribuce, a. s. bude každou obdrženou žádost posuzovat individuálně v souladu s platnou legislativou.

Odhady se různí

Rozhodnutí o obnovení připojování nových fotovoltaických elektráren je příznivá zpráva pro celý sektor fotovoltaiky, který  by se letos mohl částečně zotavit z loňského útlumu, který jej zasáhl po zavedení přísnějších podmínek pro provoz solárních elektráren.

Podle Spáčila by letos do sítě mohlo být připojeno zhruba 50 megawattů nových solárních elektráren. Tomáše Baroch, tajemník České fotovoltaické asociace (ČFA) v rozhovoru pro náš portál prohlásil, že očekává až 100 MW nového instalovaného výkonu v solárních elektrárnách v roce 2012.

ČEPS uvolnil 65 MW pro „zelené zdroje“

Rovněž provozovatel tuzemské přenosové soustavy ČEPS připouští, že letos je dostatečná kapacita na připojení až 65 MW solárních a větrných zdrojů, aniž by tím byla ohrožena bezpečnost sítě. Ukázalo se, že zprovoznění nových zdrojů v omezené míře by bezpečný provoz přenosové soustavy nemělo ohrozit.

Podle Spáčila však volnou kapacitu nesmí pohltit velké větrné zdroje s tím, že připojení má být umožněno hlavně malým střešním elektrárnám.

„Máme potvrzeno, že již připojují nebo začínají připojovat všichni distributoři. Jsem rád, že se věc posunula do racionální roviny a střešní fotovoltaika v České republice bude v omezeném množství fungovat,“ dodal Spáčil, který z funkce šéfa CZEPHO odchází, ale zůstane v představenstvu.