DOTACE

 

Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí vyhlásily 3. výzvu programu Nová zelená úsporám. Majitelé rodinných domů mohou zasílat žádosti o dotace. Tato výzva přináší řadu novinek, které povedou k dalšímu snižování energetické náročnosti domů, většímu využívání obnovitelných zdrojů a snižování závislosti na fosilních palivech. Mezi nejzásadnější z nich patří možnost zažádat o příspěvek také na malé fotovoltaické systémy, které dosud nebyly do programu zahrnuty.

Do programu Nová zelená úsporám byla zařazena řada podstatných změn. Vůbec poprvé se nejedná o krátkodobou akci, která je ukončena po několika měsících, případně při dočerpání poskytnutých finančních prostředků. Výzva je nyní kontinuální, přijímání nových žádostí o dotace na podporu energeticky úsporného bydlení bude uzavřeno až v roce 2021. Inovován byl rovněž příspěvek na výměnu kotlů na pevná paliva. Ten je vyplácen v rámci tzv. kotlíkových dotací, které je ovšem možné kombinovat s programem Nová zelená úsporám. Do něj byla nově zahrnuta podpora instalace malých fotovoltaických systémů.

Výhodou kontinuální výzvy je, že si žadatel může vše pečlivě naplánovat a přizpůsobit svým časovým i finančním možnostem. Za velmi pozitivní považujeme, že se program postupně rozšiřuje na další ekologické způsoby výroby a využívání energie.

Jak probíhá vyřízení dotace?

 1. Zavoláte nám a sdělíte nám své potřeby.
 2. Posoudíme, jestli na dotaci máte nárok (kritérií je pár, pravděpodobně budete odpovědi znát z hlavy)
 3. Vypracujeme projekt na základě závazné objednávky
 4. Projekt i administraci vyřídíme kompletně za vás
 5. Schválení dotace
 6. Úhrada projektu a administrace
 7. Instalace systému
 8. Proplacení dotace na váš účet
 9. První koupel ve vodě ohřáté sluncem

 

Jak dlouho to trvá? (orientačně)

 • Vypracování dokumentů pro dotaci: 2 – 3 týdny
 • Schválení dokumentů Státním fondem životního prostředí: 1 – 2 týdny
 • Instalace systému: 1 den
 • Schválení faktur a doložení dokumentu, že zařízení je plně v provozu: 1 – 2 týdny
 • Vyplacení dotace: 1 – 3 týdny

 

Více informací o dotacích najdete ZDE!

 

Můžeme Vám s něčím poradit?